دانلود تحقیق تاریخچه شیشه 38 ص

دانلود تحقیق تاریخچه شیشه 38 ص

دانلود تحقیق تاریخچه شیشه  38  ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 38 صفحه
 قسمتی از متن word (..docx) : 


 


‏تاریخچه شیشه


‏مقدمه


‏انسان حتی پیش از اینکه خود ‏شیشه ‏بسازد، شیشه‌های طبیعی نظیر ‏فولگوریت ‏و ‏کوارتز ‏را ‏کشف نموده و از آنها در موارد گوناگون استفاده کرده است. کسی از نخستین شیشه‌گر ‏چیزی نمی‌داند. تاریخ ساختن نخستین شیشه نیز معلوم نیست.


‏فینیقی‌های شیشه‌گر


‏بنابر یک داستان قدیمی ، ‏فینیقی‌ها ‏برحسب تصادف ‏، نخستین شیشه را ساخته‌اند. داستان ، روایت بر مسافران یک کشتی دارد که در ‏سوریه ‏لنگر انداخته بودند. آنها برای درست کردن اجاق ، چون سنگی نیافته ‏بودند، از قطعه‌هایی از بار کشتی که پودر رختشویی بود، استفاده کرده بودند. هنگام ‏پختن غذا ناگهان مشاهده کرده‌اند که در اثر حرارت اجاق ، قطعه‌های ‏سود ‏با شنهای دور خود ترکیب شده و به شیشه ‏تبدیل شده‌اند. البته ما دلیلی بر درستی یا نادرستی این داستان نداریم.


‏سیر تحولی و رشد


‏در تاریخ می‌خوانیم که به احتمال ، ده‌هزار سال پیش از ‏میلاد مسیح در کشور ‏مصر ‏یا ‏سوریه ‏، یک نوع شیشه ابتدایی ساخته شده ‏است. ولی مدارکی دال بر صحت این موضوع در دست نیست، ولی یقین داریم که در 300 سال ‏پیش از میلاد ، در ‏مصر ‏کارگاههای کوچک شیشه‌گری وجود داشته است و شیشه را از ‏ماسه و سود می‌ساختند. می‌توان گفت در آن تاریخ ، وسایل شیشه‌ای جزو اشیاء تجملی ‏مورد استفاده درباریان و توانگران قرار گرفته است.


‏اکنون در موزه بریتانیا ، ‏قدیمی‌ترین ظرف شیشه‌ای را می‌توان دید که 70 سال پیش از میلاد در رم ساخته و ‏پرداخته شده است. بعدها در سده‌های 11 و 12 میلادی ، مسلمانان در تکمیل هنر ‏شیشه‌گری کوشیده‌اند.


‏در سده سیزدهم میلادی ، اروپائیان ، شیشه رنگی را ‏ساختند و از آن ، جهت تزئین کلیساها استفاده کردند. اما در آن زمان ، یک وسیله ‏شیشه‌ای ، حاصل مدتها تلاش و کوشش یک هنرمند بود و این کار دستی قیمت سرسام‌آوری ‏داشت. تنها از اوایل سده نوزدهم است که ماشین شیشه‌سازی به روش فشردن ماده مذاب آن ‏اختراع شد و وسایل گوناگون و ارزان‌قیمت شیشه‌ای متداول گردید. 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :